60 Yıldır yaratıcılığın ve prestijin sembolü:

Moda, efsaneleri sever. Mayo denilince aklımıza ilk gelen Türk markasıdır Zeki. Mayolarının bir plaj giyiminden ötesini vaat ettiklerini söylemek hiç yanlış olmaz. 1958'de İstanbul'da kurulan firma, bugün Made in Turkey” imzasıyla plaj modasında dünyaya öncülük yapıyor.

Bu yıllarda Türkiye, henüz hazır giyimle tanışmamıştı. Yeni bir elbiseye sahip olmak isteyen kişi, terziye 10-15 gün prova için gider ve şayet terzi de işinin ustasıysa bu süre sonunda elbiselerini alabilirlerdi. Böyle bir dönemde Zeki Triko, hazır giyimi ilk kez yaparak Türkiye’yi konfeksiyonla ilk kez tanıştırdı. Fabrika’da çalışan overlokçu ve singerci kızları manken olarak kullanan Zeki Başeskioğlu, 1960’lı yıllarda ise Türkiye’nin ilk defilelerini düzenledi. 1969’da dünyanın en meşhur mankeni Jeon Srimpton’u Türkiye’ye getiren Zeki, İstanbul, Ankara ve İzmir’de defileler yaptırdı. Jeon Srimpton, ülkesine döndüğünde BBC TV, Türkiye’den yarım saat söz etmesi o yıllarda Türkiye için büyük tanıtım olmuştu

80’li yıllarda mayo üretimini gerçekleştirmek gerçekten de cesaret işiydi. Zeki’nin bu markalaşma serüvenin de, rakiplerinden ayıran en büyük özelliği cesaretiydi. Zeki Triko, 1984 yılında bu alana girerek, sadece Türkiye’de değil dünyada da ismi kalite ile özdeşleşerek mayo üreten ilk Türk markası oldu..

*Türkiye'nin Dünya’ya sesini duyuran ilk Türk markası...:

"Made in Turkey" imzasıyla Dünya plaj modasına yön veren Zeki, aynı zamanda ülke tanıtımında da önemli bir misyona sahiptir. Tüm kumaş ve aksesuarlarının, Avrupa”dan ithal edildiği Zeki modelleri, bölümlerinde her biri en az 20 yıldır Zeki bünyesinde yer alan tecrübeli çalışanlar tarafından üretiliyor.

*Dünyaca ünlü dergilerin kapağında...:

Düzenlediği organizasyonlar, yaptığı çekimler ile sadece Türkiye’de değil dünya basınında da ilklere imza attı. 1988 yılında bir Türk tekstil firması ilk kez uluslararası bir dergiye Cosmopolitan'a kapak oluyor. Tabi bu sadece bir başlangıç. Dünyanın en önemli dergi ve gazeteleri Zeki Triko'dan yıllarca övgüyle bahsediyor ve Türkiye'den çıkan bir mayo firmasını defalarca kapaklarına taşıyorlar.Naomi ile annesi Valerie Cambell’ı dünyada ilk kez aynı podyuma çıkaran firma olan Zeki Triko Fashion TV defileyi canlı yayınlarken, diğer batılı TV’lerin uzun süre moda programlarında bahsediyorlar

*Top modellerin buluştuğu imza...:

Birçoğu ile daha ünlü bir model olmadan, 50’ye yakın gerçek top model ile çalışan ilk ve tek Türk firmasıdır Zeki. Hatta şu an dünyanın 1numaralı modelleri olan Gigi ve Bella Hadid’in annesi Yolanda Hadid ile 1986 ve 1988 yıllarında çekim yapmıştır.

İşte o top modellerden bazıları;

Cindy Crawford, Claduia Schiffer, Stephanie Seymour, Daniella Pestova, Heidi Klum,Elle McPPherson Rebecca Romjin,Eva Herzigova,Tyra Banks, Valeria Mazza, Naomi Campbell,Laetitia Casta,Adriana Karembeu,Karolina Kurkova,Adriana Lima,Alessandra Ambrossio, Ana Beatriz Barros,Doutzen Kroes,Candice Swanepoel,Alexandra Burman,Ellie Ottoway ,Megan BlackIrwin

 

60yıllık bir geçmişe dayanan plaj modasının devi artık markanın dizginlerini genç kuşaklara bırakıyor. Yeniliğin tecrübeyle birleştiği bu yıl Zeki Triko artık 3.nesil kuşağa emanet.  Dedesi Zeki Başeskioğlu’ndan aldığı mirası  emin ellerde. Genel Müdür’ü Alara Başeskioğlu, “Özgünlük-süreklilik-reklam-evrensellik. İşin sırrı bu dört kelimede.” diyor ve ekliyor “Sıradanlıktan kurtulmak için öncelikle markanız özgün olmalı. Ürünleriniz farklı olmalı. Markanızı oturtmak için de zamana karşı dayanıklı olmalısınız, yani süreklilik göstermelisiniz. Bu ikisine ek olarak da sesini duyurabilmek, hedef kitlene ulaşabilmek için tanıtım, reklam yapmalısın. Bu üçü moda markası olmak için gerekli ama dünya markası olabilmek için evrenselliği yakalamak lazım yani ülke sınırlarını aşmak.”diyor ve ekliyor;Kadını en yalın haliyle ortaya seren bir giysi mayo. Dolayısıyla detaylar ve kadının kendini iyi, sağlam, güvende hissetmesi önemli. Kullandığımız modeller evrensel bir dil oldu anlatmak istediklerimiz için. Ama koleksiyonlarımız iyi olmasaydı hiçbir işe yaramazdı. Dünya plajlarına hükmeden bir firmaysanız küresel rekabetle de başa çıkmalısınız. Marka olmak demek zaten tüm dünya için kabul edilebilir tek bir koleksiyonla her ülkede satış yapabilmek demektir. Hatta gerçek "Marka" ların sadece ürününü görerek, etiketini dahi görmeden kime ait olduğunu anlarsınız. Bununla birlikte her ülkenin, kıtanın kültüründen gelen  özelliklerinden dolayı modayı algılama da farklılıklar vardır,insanlar yaşadıkları ülkeye  göre farklı vücut yapılarına sahiptirler ve buna mutlaka uymanız gerekir.Ticari başarı sağlamak için bundan dolayı her koleksiyonda yaklaşık %20 oranında o pazara özel koleksiyon ekleriz. 

Kalite, çeşitlilik, farklılık...Tüketiciye bu üç değeri bir ürünle sunmamız, rakiplerimizden bir adım önde olmamızı sağlıyor. Müşterilerimiz satın aldığı bir ürünü bir başkasında görmek istemiyor. Koleksiyonlarımız en az 800 parçadan oluşuyor ve her yıl bir öncekinden farklı, dünya trendlerini yakalayan koleksiyonları, değişmeyen kalitemizle bir arada sunuyoruz. Modellerimizi çoğaltıp adetlerimizi azaltıyoruz. Böylece müşterilerimize butik ürünler sunabiliyoruz. Bu diğer markalardan öne çıkmamızı sağlıyor. Ayrıca müşterilerimiz için özel dikim ürünlerde yapıyoruz. Üst ve alt kalıpları farklı müşterilerimize, ürünleri istedikleri ölçülerde dikip temin edebiliyoruz. Geçmiş sezonlara ait olan ürünler de olsa, müşterilerimizin istekleri üzerine aksesuarları uygun aksesuarlarla değiştirip yeniliyoruz. Bunun yanında protez göğüslü bayanlar için özel üretimlerimiz var ve bunları hiçbir ücret talep etmeden tamamen istekleri doğrultusunda yapıyoruz.  Ve tabi mayo bikini dışında yan ürünlerimiz var. Havlu, ayakkabı, çanta ve elbiseler ile bayanlar plajda ihtiyacı olan temel ürünleri aynı anda mağazamızdan temin edebiliyorlar. Özellikle plaj elbiselerimiz gece kıyafetlerini aratmıyor. Pantolon üzerine giyebilecekleri tunikler ya da elbiseler ile müşterilerimize farklı tasarımlar sunuyoruz

Ve Zeki 2019 sezonuna yeni bir line ile giriş yapıyor. ZekiFİT, dayanıklı, konforlu, fit, modern, sporda, yüzmede, sokakta hayatın tam içinde seninle. İçine sığmayan enerjinin içinde sana bir dinginlik, uyum, rahatlık ve şıklık sunan bir koleksiyon. Vücutları ile barışık, güçlü, koşan, kendine özen gösteren ama terlemekten korkmayan, hayatta kendine özgü duruşu olan kadına ait bir koleksiyon!


Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menü

Karşılaştır 0